Espresso Makinesi temizliği lezzetli bir espresso için oldukça önemli. Çalışma mantığı nedeniyle hem yüksek basınçlı olması hem de metal filtrelere sahip olmasından dolayı bir filtre kahve makinesine göre çok daha dar bir periyotta bu işlemler yapılmalı. Hem makine üstündeki hem de portafiltre sepetindeki filtrasyon delikleri kahve parçacıkları, kahve yağı ve suyun bırakacağı kireç çözücü ile temizlenebilir.

Korkmayın canım öyle çamaşır makinelerindeki gibi “amaaaan bak bu kaygonu kuyyanmazsanız bu rezistans ölüy bitey” deyip rezistans fiyatına bir kutu tableti çözüm olarak önermeyeceğim :). Makinenizin uzun ömürlü olmasından öte lezzetli kahve verebilmesi için bir gereklilik olan bu temizlik sürecini ikiye ayırmamız gerekli. Günlük Rutin temizlik ve periyodik bakım. Günlük rutin temizliği yapmadığınızda maalesef periyodik bakımında çok fazla bir etkisi kalmıyor.

Devamı…

Originally published at https://mokapota.com on February 1, 2022.

--

--

Starbucks ülkemizde son 15 yıla damga vuran bir kahve zinciri. Özellikle Kahveli içecekler üretme ve geliştirme konusunda da sektöre ciddi yön gösteren bir marka. Peki ama içtiğimiz içecekler o kadar masum mu? Bir Latte kaç kalori?

Bu öğlen içtiğin Flat White için kaç kalori yakman gerek? Kışın, “zencefilli olsun faydası da var canım” dediğin Ginger bread Latte kaç kcal enerji veriyor? Yazın o muhteşem Frappuccino’ları için parkta kaç tur atman gerek?

Bu yazıda size Starbucks’ın kendi yayınladığı listeden derlenmiş kahveli içeceklerin kalori miktarını paylaşacağız. Elbette çay bazlı ürünler ve üstüne bir pump ondan bi pump bundan dediğimiz şurupların kalorileri de listemizde yer alıyor.

Devamı…

Originally published at https://mokapota.com on January 14, 2022.

--

--

Espressoyu ne kadar seversek sevelim süt ile hazırlanan latte cappuccino gibi espressolu içeklerin daha çok sevilmesinin bazı nedenleri var. Ancak görünen o ki kahve ve onun altındaki bilime ne kadar hakimsek süt ve süt köpürtmek konusunda bir o kadar eksiğiz.

Peki sütü köpürttüğünüzde gerçekte ne olur? Mikro köpük neden birkaç dakika sonra bozulur? Ve neden yağsız süt yağlı sütten daha farklı şekilde köpürtülür?

Devamı…

Originally published at https://mokapota.com on January 10, 2022.

--

--

Kahveyi evde kavurmak mı? Canım ne gerek var, alıyoruz içiyoruz işte bir de kahve kavurmakla mı uğraşıcaz demeyin. Yakın zamana kadar pahalı ve profesyonel makinelerde yapılan kahve kavurma işi artık evlere de girmeye başladı.

Önce benim gibi meraklılar kendi kavurma sistemlerini kurdu -bakınız şu yazılarımda ve videoda her şeyi anlatmıştım Evde Kahve Kavurma (Home Roasting) ve #CoronaCafe Canlı Yayın — Evde Kahve Kavurmak (Home Roasting) — Sonra bunu preofesyonel makine haline getirenler çıktı ortaya artık kahve evimizde kavurlmaya başladı. Tıpkı bundan 300–500 yıl önce olduğu gibi. Öyle ya kahve Osmanlıya geldikten sonra havanlar, dibekler, taş el değirmenleri ile öğütülürdü ama öncesinde ocakta kavrulurdu. Sonra kavrulmuşunu almak kolayına geldi herkesin de kuru kahveciler öyle yayıldı dilden dile. Öyle ya yaş değil kuru kahve.

Devamı…

Originally published at https://mokapota.com on January 7, 2022.

--

--

Kahve ukalalığı başlığına bakıp içerlemeyin hemen canım, ukalalık hepimizin ruhunda olan dozunda yapıldığında da gayet karizmatik olan bir davranış biçimi. Üstelik konu hakkında gerçek bilgisi olan insanlarında sergilemesi gereken bir davranış biçimi bence, aksi taktirde az bilgiyle kendini konu uzmanı olarak tanıtan bir çok kişi görmeniz mümkün. Her neyse, yerinde ve zamanında kullanımını size bırakıp kahveden konu açıldığında çevrenizdekilere anlatabileceğiniz bazı bilgiler aktarayım sizlere.

Brezilya Bir Çapkın Sayesinde Kahve Yetiştirmeye Başladı

Adamımız Francisco de Melo Palheta kendileri bir diplomat olmakla birlikte çapkınlık gibi de bir özel yeteneği var.

Devamı…

Originally published at https://mokapota.com on December 11, 2021.

--

--

Fiyat Performans Odaklı Kahve Ekipmanları

Fiyat Performans konusu her geçen gün çok onemli bir hal alıyor. Malumunuz Euro Dolar aldı başını yürüdü. Gümrük vergisine gelen zamlarla Türkiye’ye ithal gelen kahve makineleri ve ekipmanları kurun oynaklığı nedeniyle ithalatçı firmaların eklediği güvence marjı ile iyice el yakar hale geldi. Gerçi hala yurt dışından kendiniz sipariş verdiğiniz de bazı ürünleri ucuza alabiliyorsunuz ki zaten bunları bir bizdenucuz üstünde listeliyoruz. Ama bir kahve severin hayatı her geçen gün zorlaşıyor.

Kahve makine ve ekipman inceleme yazılarımda bir çok makine ve öğütücüye teker teker değindim, bunları mutlaka okuyun. Bu yazımda ise istedim ki piyasada bulabileceğiniz fiyat performans anlamında yüksek olduğunu düşündüğüm ekipmanları size fark ettireyim.

Devamı

--

--